11/2017

2017.10.30 - Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

30 października 2017r. dzieci 5 i 6-letnie wraz ze swoimi nauczycielkami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

Celem wycieczki było zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych.

Podczas trwania wycieczki dzieci miały okazję przyjrzeć się długim, szklanym rurkom, z których wydmuchują się kule różnej wielkości.

W muzeum przedszkolaki oglądały setki niepowtarzalnych ozdób choinkowych z całego świata w stylu amerykańskim, ale także wiktoriańskim, francuskimi norweskim. Jest też tajemniczy halloweenowy zakątek...

Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione.

W dalszym etapie wycieczki bombki dostają się do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod dużym wrażeniem.

Przedszkolaki uczestniczyły również w warsztatach, gdzie samodzielnie ozdabiały banieczkę, którą zabierały ze sobą do domu. Przedszkolaki zostały poruszone kolorystyką i różnorodnością kolorowych baniek. Po zwiedzeniu muzeum, które jest jednocześnie fabryką, każde z dzieci otrzymało bombkę choinkową z własnym imieniem.

2017.10.24 - VI Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II

Po raz szósty 24 października 2017 roku  Przedszkole  Nr 13 zorganizowało konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Głównym celem konkursu było wzbogacanie  i przysposabianie przez dzieci wiadomości dotyczących osoby św. Jana Pawła II.

Do konkursu przystąpiło 15 przedszkoli. Każdy zawodnik miał do wykonania trzy zadania: odpowiedzieć na wylosowane pytania dotyczące życia Jana Pawła II, namalować herb papieski oraz odpowiedzieć na pytania wylosowanego i wysłuchanego opowiadania. Jury oceniła również wykonaną na konkurs pracę plastyczną, której tematem było ,,Idźmy naprzód z nadzieją".

Nasze przedszkole reprezentowała Laura Rolek z grupy sześciolatków, która z odwagą odpowiadała na pytania, pięknie zaprezentowała siebie, swoich rodziców, którzy pomogli jej w zdobyciu wiedzy o Papieżu oraz przedszkole. Po podsumowaniu zdobytych punktów zdobyła wyróżnienie. Laura otrzymała dyplom, książkę oraz wiele upominków, które ufundowali sponsorzy konkursu.

2017.10.12 – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W czwartkowe przedpołudnie przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej,

by wspólnie ze swoimi paniami, świętować Dzień Edukacji Narodowej.

Spotkanie to rozpoczęło przygotowania do obchodów 50-lecia powstania naszej placówki.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Alicja Gil,

która powitała dzieci i wręczyła nagrody:

nauczycielce i pracownikom obsługi przedszkola.

Na scenie zadebiutowały najmłodsze przedszkolaki

i zaśpiewały piosenkę o cieplutkim słoneczku.

Czterolatki „Biedronki” zatańczyły „Psi taniec” i „Koci Taniec” do muzyki klasycznej i zaśpiewały piosenki dla pań i o paniach nauczycielkach.

„Smerfy” pięciolatki zaprezentowały romantyczny walc z balonikami

i układ taneczny do utworu „Papaja” Urszuli Dudziak.

Najstarsze przedszkolaki - „Pszczółki” pięknie recytowały i śpiewały oraz wykonały „Jesienną opowieść” z szarfami i wstążkami.

Na zakończenie, pani dyrektor, podziękowała dzieciom za piękne występy i nauczycielkom za wspaniałe przygotowanie programów artystycznych oraz poczęstowała wszystkich cukierkami, a pięciolatki wręczyły wykonane przez siebie laurki wszystkim pracownikom przedszkola.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za pamięć i miłe życzenia!

Opracowała Agata Misiąg

2017.09.26 - Spotkanie z policjantem w przedszkolu

26 września nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość Pan

policjant z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Opowiedział