1/2022

2021.11.05 - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Piątego listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Ten dzień ma wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem jest popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy i takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. "Motylki" w ubrankach z postaciami z bajek słuchały dziś fragmentów najbardziej popularnych baśni i bajek, rozpoznawały bohaterów, odgadywały  tytuły, przyporządkowywały ilustracje do właściwej bajki. Była zabawa w teatr, przez chwilę dziewczynki stały się Kopciuszkiem, który tańczył na balu w pięknej sukni. Nie  zabrakło też tańców przy melodiach z bajek.

Dziś wszystkie pięciolatki były aktywne, otwarte i wesołe.

2021.10.27 - JESIENNE ŚWIĘTO PRZEDSZKOLA U PIĘCIOLATKÓW

Dziś zabawy nadszedł czas z Panią Dynią w kole wraz.

Dynię wielką poturlamy, bo ją dźwigać sił nie mamy.

Z dynią razem potańczymy, pajęczynką otoczymy.

2021.10.25 - DZIEŃ KUNDELKA

Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne.

Każdy z nich obchodzi dziś swoje święto – DZIEŃ KUNDELKA. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jego święto przypada w Dniu Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze przedszkolaki  zrobiły maski -pieski, oraz harmonijkowego kundelka. Odwiedziła nas także Pani weterynarz Joanna Skulska-Sech z przychodni Rex w Tarnobrzegu. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzęciem. Pies to przecież nie zabawka! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi, a tym bardziej wyrzucić za drzwi. Pies to żywa istota, która ma uczucia. Pies to obowiązek, gdyż ma on swoje potrzeby, którym trzeba sprostać. Przedszkolaki wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość!

Dziękujemy rodzicom za udział w zbiórce karmy, która zostanie przekazana do schroniska.

2021.10.11 - WYCIECZKA DO MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

Grupa dzieci 5-6 letnich wzięła udział w wycieczce do Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika dzieci zwiedziły zakład. Obejrzały jedyne w Polsce Muzeum Bombki Choinkowej. Poznały również etapy powstawania bombki. Przekonały się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Ozdabiały je według własnego pomysłu..

Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.

2021.10.06 - SMACZNE I ZDROWE WARZYWA KOLOROWE

Dzisiaj 5 latki zapoznały się z wartościami odżywczymi oraz rolą warzyw w naszej codziennej diecie.

Każdy przedszkolak próbował nowych smaków ,szczególnie posmakowała kalarepka i kiełki rzodkiewki.

Wykonana praca plastyczna -talerzyki zdrowia ukazuje proporcje jakie powinny być zachowane w naszym jadłospisie.

Warto często jeść warzywa

Bo są smaczne oraz zdrowe

Usmażone na oliwie

Gotowane lub surowe...

Opracowały: Bernadeta Kozik i Mariola Paszko

2021.09.28 - "MAŁE CZERWONE JABŁUSZKO..."

Dziś 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka

Motylki świętują ten dzień z dużym zaangażowaniem, wszystkie dzieci przyniosły jabłuszka, z których wyciskaliśmy sok. Dużą sypatią 5-latki obdarzyły Fenka małego robaczka ,który pomogł nam przybliżyć temat o zaletach spożywania jabłek.

Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. To powinno wystarczyć, by jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potrawy z mięsa.

Opracowały: Bernadeta Kozik i Mariola Paszko

2021.09.20 - DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA I MORSKA PRZYGODA "MOTYLKÓW"

"Ahoj Przedszkolaki!" Tymi słowami rozpoczął swój list Kapitan Przygoda. "Motylki" wchodząc rano do swojej sali zauważyły, że na biurku u pani pośród muszelek stoi jakaś butelka. Michaś sprytnie ją otworzył i wyjął ze środka karteczkę zwiniętą w rulonik. Był to list od Kapitana Przygody, który podróżuje statkiem po morzach i oceanach. Doszły go słuchy, że z okazji Dnia Przedszkolaka będziemy bawić się w morskie zabawy i przygody. Razem z listem zostawił mapy, na których zaznaczył gdzie ukrył swój skarb i poprosił aby pięciolatki ładnie je pokolorowały wtedy łatwiej go odnajdzie. Po zaśpiewaniu hymnu pt.: "Dzień Przedszkolaka "dzieci próbowały odnaleźć na Globusie wyspę, na której może znajdować się skarb Kapitana. Wreszcie pokolorowały mapy starając się aby były barwne i czytelne. W sali gimnastycznej, wspólnie z sześciolatkami łowiliśmy ryby, liczyliśmy je utrwalając przy okazji znajomość cyfr, robiliśmy wielką falę z niebieskiej chusty, segregowaliśmy rybki wg koloru, było też wiele morskich zagadek. W porze obiadowej zawitała do nas Piratka z gadającą papugą, to Pani Mariolka. Wśród dzieci też byli dziś piraci, marynarze, niektórzy mieli rybki na swoich koszulkach, a Lenka była piękną Głębiną Morską z wieloma żyjątkami. Brawo . Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przygotowanie dzieciom strojów.

Opracowała: Bernadeta Kozik

2021.09.15 - "DZIEŃ KROPKI"

"Nasz motylek mały wiele kropek ma.

Gdy go ładnie poprosicie może jedną da.

Ma te kropeczki kolorowe: żółte, zielone, niebieskie, bordowe..."

Pięciolatki "Dzień Kropki" świętują i swym motylkom kropki rysują.