Kalendarz

9/2021
M T W T F S S
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
 
 


Designed by:

 
2021.05.20 - Światowy Dzień Pszczół w grupie MOTYLKI

„Pasiasty muzykant gdzieś na łące bzyka.

Latem lata, ile sił. Zbiera z kwiatów złoty pył.

Jest pracowita, a cały jej trud,

z pewnością docenisz, jeśli lubisz miód."

20 maja grupa Motylki obchodziła Światowy Dzień Pszczół jest – ustanowiony przez ONZ. Jest to doskonała okazja do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego i człowieka. Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów, wytwarzają jednocześnie cenne produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

Czterolatki dowiedziały się, jakie znaczenie mają pszczoły dla człowieka i roślin. Zapoznały się z wyglądem ula, procesem powstawania miodu, budową pszczoły oraz kto to jest pszczelarz i co to jest pasieka. Dowiedziały się również jakie mamy rodzaje miodów, a także sposoby wykorzystywania miodu. Przedszkolaki wspólnie uczestniczyły w zabawie ,,Zakodowana pszczółka", oglądały bajki o pszczółkach, śpiewały i tańczyły do piosenki ,,Pszczółka" . Odbyła się też degustacja lipowego miodu, a na zakończenie zajęć kolorowały obrazki z pszczółkami.Opracowała: Ewa Dryka


 
2021.04.23 - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia dzieci z grupy Motylki obchodziły Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Celem zajęć było promowanie czytelnictwa. Zachęcamy wszystkie przedszkolaki wraz z Rodzicami do wspólnego czytania książek. Pomagają one najmłodszym wyjaśnić i przezwyciężać: nieśmiałość, złość, pogodzenie się z porażką. Dzięki mądrym radom każdy z bohaterów bajki znajduje receptę na swoje kłopoty, a morał jest nauką dla wszystkich czytelników. Przedszkolaki przypomniały zasady korzystania z książek oraz wykonały piękne zakładki.

Opracowała: Ewa Dryka


 
2021.04.22 - Dzień Ziemi w grupie MOTYLKI

"Dzień Ziemi obchodzimy - ekologii dzieci uczymy

Każdy przedszkolak chce znać - jak o środowisko dbać!”


22 kwietnia, każdego roku, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę. Warto zastanowić się, jak pomóc Pani Ziemi, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty.

Z okazji tego ważnego święta w grupie ,,Motylki" odbyły się zajęcia, mające na celu uświadomienie dzieciom, jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka, rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi oraz zapoznanie z pojęciem „recykling” i istotę segregowania śmieci.


Opracowała: Ewa Dryka


 
2021.03.22 - Światowy Dzień Wody w grupie ,,Motylki"

„Dziś w przedszkolu mamy modę,

dzieci oszczędzają wodę.

Wszyscy zawsze pamiętają:

krany mocno zakręcają,

aby woda nie kapała i do zlewu uciekała”.

22 marca 2021r. obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji wszyscy przyszli ubrani na niebiesko. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się do czego potrzebna jest woda. Kto potrzebuje wody. Skąd bierze się woda. Jak dużo jej na kuli ziemskiej. Że jest w kranie, ale nie każdy ma tak dobrze jak my, bo są miejsca gdzie wody brakuje.

Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Dzieci grały także w grę planszową ,,Oszczędzamy wodę”. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.


Opracowała: Ewa Dryka


 
2021.03.19 - "Skąd się biorą produkty ekologiczne"


Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już  od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia.

W dniach 16, 17, 18 marca w grupie „Motylki” odbyły się zajęcia z programu edukacyjnego pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Program został przygotowany w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Podczas zajęć z wykorzystaniem dedykowanej dzieciom publikacji oraz filmu animowanego czterolatki dowiedziały się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. „Motylki” skosztowały również ekologicznych chrupek bananowych oraz samodzielnie przygotowały przekąskę z wafla i dżemu truskawkowego. Dzieci poznały również znaczek „Eko” jaki znajduje się na opakowaniach ww. produktów.

Wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach otrzymały przygotowaną dla nich publikację.

Z tego wniosek jest logiczny, że „Motylki”  wybierają produkt EKOLOGICZNY!


Opracowała: Bernadeta Kozik


 
2021.03.12 - "Zielony ogródek na parapecie"

"Na parapecie skrzynek bez liku,

trochę doniczek, trochę słoików.

Każdy przedszkolak sadzi i sieje,

i co dzień patrzy co się tam dzieje".

Czterolatki aktywnie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych zakładając "zielony ogródek" w swojej przedszkolnej sali. Celem tej aktywności było wzbogacenie wiedzy dotyczącej hodowania wybranych roślin oraz praca zespołowa.

Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu, dowiedziały się, że niektóre wyrastają z cebulek, a inne z nasion.

Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności, "Motylki" wspólnie z panią przystąpiły do siania i sadzenia.

Czterolatki założyły także hodowlę fasoli, wsadzając jedne nasiona wprost do ziemi, a drugie kładąc na gazie w słoiku z wodą. W ten sposób będą miały okazję obserwować różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście.

Dzieci wysłuchały również opowiadania o małym żółtym Tulipanku, który mieszkał w domku pod ziemią i ciągle spał, dopiero Deszczyk i Słoneczko obudzili go i pomogli mu wydostać się na powierzchnię. "Motylki" wysnuły wniosek, że ziemia, woda i ciepłe słoneczko potrzebne są do prawidłowego wzrostu roślin.

Wykonaliśmy też doświadczenie umieszczając białe tulipany w kolorowej wodzie. Na drugi dzień dzieci zauważyły, że kwiaty zmieniły barwę, bo "napiły" się kolorowej wody. Znaczy to, ze woda jest potrzebna roślinom do życia. Dlatego w naszym "zielonym kąciku" umieściliśmy konewki z wodą, aby roślinki nie uschły z pragnienia.Opracowały: Bernadeta Kozik i Ewa Dryka


 
2021.03.08 - Dzień Kobiet w grupie Motylki

,,Tyle kobiet dookoła!"

Rankiem, gdy zaspane oczy otwieram po trochu,

mama głaszcze mnie po głowie:- Wstawaj prędzej, śpiochu!

Babcia kraje chleb, smaruje, krząta się od rana. Z torbą śpieszy listonoszka. - Może jest coś do nas?

W przedszkolu czeka uśmiech pani oraz gwar i śmiechy moich koleżanek.

Jeśli kaszel mam, gorączkę, jeśli boli głowa,

jest w pobliżu pani doktor, pomóc mi gotowa.

Mamom, babciom, paniom wszystkim

dalekim, bliskim,

przesyłamy dziś życzenia

na zielonych listkach.


Opracowała: Ewa Dryka


 
2021.03.01 - "DZIEŃ PIEGÓW"

"Piegi są małe, piegi są duże,

piegi odnajdziesz w całej naturze.

Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.

Najładniej jednak na buziach wyglądają."

1 marca czterolatki obchodziły Dzień Piegów. W tym dniu na ich buziach pojawiły się namalowane przez panią piegi, bo niestety nie mamy w grupie żadnego, prawdziwego "pieguska". Dzieci poznały piegowatych bohaterów, takich jak: Pan Kleks, Pysia z Domisiów, no i oczywiście Pippi Langstrumpf. Rozmawialiśmy o tym skąd się biorą? Dlaczego niektórzy się ich wstydzą? I czy to powód... by być nieszczęśliwym? Przy okazji poruszyliśmy ważny temat tolerancji.

"Motylki" układały również kolorowe piegi (na buzi dziewczynki narysowanej kredą na podłodze) według liczby oczek wyrzuconych na kostce. Przy okazji utrwalaliśmy liczenie w zakresie 6-ciu.

Jednak najwięcej frajdy sprawiło dzieciom przygotowanie i upieczenie "piegowatych ciasteczek". Udały się idealnie. A jak wszystkim smakowały! (przepis znajduje się w "kąciku kulinarnym").

Poczęstowaliśmy Panią Dyrektor oraz Panie z kuchni, które udostępniły nam blaszki oraz piekarniki. Dzieci mogły również zobaczyć jak Panie przygotowują pyszne posiłki.

Naszym małym "pieguskom" było tego dnia bardzo wesoło!Opracowała: Bernadeta Kozik


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4

Losowe zdjęcia

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions