Kalendarz

12/2018
M T W T F S S
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 


Designed by:

2018.12.05 - Spotkanie z leśniczym

,,Uczymy miłości do przyrody
uczymy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."

H. Zdzitowiecka.


Dnia 05 grudnia nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość - pan Remigiusz Adamczyk z Nadleśnictwa Nowa Dęba.Pan leśniczy zaprezentował dzieciom swój mundur, a potem opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę.
Pan leśniczy zadawał przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków, zwierząt i roślin Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.


Opracowała: Agnieszka Zbyradowska


 
2018.12.03 - Spotkanie z Górnikiem

Grudniowy czas to nie tylko oczekiwanie na Świętego Mikołaja i okres świąteczny. W tym miesiącu przypada także inne ważne święto – Barbórka. Któż mógłby nam lepiej opowiedzieć o trudach tego zawodu, jak nie sam górnik? Dlatego też, 3 grudnia 2018r., zaprosiliśmy w nasze progi pana Józefa Kołodziejczyka -  górnika, który pracował w kopalni w Jeziórku i w Machowie. Pan Józef jest dziadziusiem Agatki z grupy „Biedronki”. Miłego gościa w imieniu dzieci i nauczycielek przywitała Pani dyrektor Alicja Gil.

Pan Józef zapoznał nas z „Legendą o św. Barbarze” - patronce wszystkich górników oraz opowiedział o pracy górników, którzy wydobywają nie tylko węgiel, ale i siarkę. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się strój galowy górnika, a szczególnie jego czapka. Przedszkolaki dowiedziały się, że z okazji różnych świąt górnicy zakładają właśnie takie mundury i czapki z pióropuszem.

Wspólnie z naszym gościem przypomnieliśmy sobie symbolikę piór na czapce oraz symbolikę górniczego godła. Kolory pióropuszy są różne w zależności od  funkcji jaką pełni górnik, np: biały- sztygara, zielony- dyrektora kopalni, czarny-  górnika pracującego pod ziemią, czerwony- członek orkiestry górniczej.

W podziękowaniu za przybycie dzieci z grupy III „Biedronki” wręczyły gościowi kartkę z podziękowaniem. Górnik dla wszystkich przedszkolaków przygotował niespodzianki – kolorowankę górnika i słodycze. Na koniec spotkania dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z górnikiem.

Drogi Panie Józefie, dziękujemy za wizytę oraz słodkie niespodzianki, którymi nas obdarowałeś, zapraszamy za rok do naszego przedszkola!


Opracowała: Ewa Dryka


 
2018.11.09 - REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

Nasze przedszkolaki wzięły udział w akcji „Rekord dla Niepodległej.

Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zaprosiły wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11,

w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,

„Mali Artyści” zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Wcześniej odbyła się Biesiada Patriotyczna „100-lecie Niepodległości. Pokaz radość przedszkolaku!” w ramach projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Jak śpiewaliśmy można zobaczyć na Facebooku.


Opracowała Agata Misiąg


 
2018.11.07 - "Biesiada patriotyczna z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości"

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest najważniejszym świętem państwowym. Nie można pozwolić, aby bardzo ważne wydarzenia sprzed lat poszły w niepamięć, dlatego już od najmłodszych lat staramy się zainteresować dzieci dziejami Polski i Polaków, przybliżyć w atrakcyjnej i przystępnej formie polskie symbole narodowe, budzić tożsamość i wspólnotę narodową.

Aby uczcić tą wyjątkową rocznicę- 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości- zorganizowaliśmy w Naszym przedszkolu „Biesiadę patriotyczną”, w której udział wzięły wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci zaprezentowały bogaty repertuar, na który składały się wiersze, piosenki, tańce. Mogliśmy dziś usłyszeć wzruszającą recytację wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” przez dzieci 3 letnie, zobaczyć taniec ze wstążkami do utworu „Płynie Wisła, płynie” grupy 4- latków, krakowiaka, kujawiaka w wykonaniu 5- latków czy poloneza- uroczysty taniec korowodowy w wykonaniu najstarszej grupy przedszkolnej.


Swoją obecnością podczas biesiady zaszczycił Nas absolwent naszego przedszkola Paweł Sasiela, obecnie uczeń szkoły muzycznej, który wykonał utwór „Niepodległość oraz uczniowie klasy mundurowej: Bartosz Pietrzykowski oraz Anna Rzeszut z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, którzy zainaugurowali biesiadę: wejściem z flagą, prezentacją prawidłowej postawy do hymny.


Pierwsza część „Biesiady patriotycznej” poświęcona był prezentacji umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych dzieci z Przedszkola Nr 2 w Tarnobrzegu. Druga część, to patriotyczne biesiadowanie. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne np. „Szara piechota”, „Pierwsza kadrowa”, rozmawialiśmy o symbolach narodowych. Uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu wykonali dla dzieci pokaz musztry wojskowej. Zaproszeni goście w mundurach wojskowych zaprezentowali podstawowe komendy i kroki musztry, maszerując z piosenką patriotyczną na ustach. Serdecznie dziękujemy przyszłym żołnierzom za piękny pokaz i niezapomniane wrażenia.


Wszyscy uczestnicy zaprezentowali piękną postawę patriotyczną, piękno ojczystej poezji, pieśni i tańca, lecz najważniejsze, że:

"spośród słów używanych nieczęsto,

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi –

N I E P O D L E G Ł O Ś Ć."

Opracowała: Agnieszka Radkowska


 
2018.10.26 - "Zbiórka karmy dla schroniska"

Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto - Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze przedszkolaki przynosiły do przedszkola również karmę dla psów, udowodniły, że potrafią dbać o bezdomne zwierzęta znajdujące się w schronisku.

Karma została przekazana dla schroniska, które prowadzi Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "Ogród Św. Franciszka" na ręce Pani, która była bardzo zadowolona i podziękowała przedszkolakom za tak piękny gest.


Opracowała: Bernadeta Kozik

 
2018.10.25 - Odwiedziny Pana Kominiarza W przedszkolu

25.10.2018 gościliśmy w naszym przedszkolu Kominiarza ze swoimi pomocnikami. Gość opowiedział dzieciom wiele ciekawostek związanych z zawodem kominiarza. Odbyła się pogadanka na temat smogu, różnych rodzajów dymów, sadzy i pyłów. Dowiedziały się też kilku bardzo ważnych rzeczy: po co czyszczone są kominy, do czego służą kratki wentylacyjne, dlaczego nie wolno palić śmieci w domowych piecach. Przedszkolaki poznały legendę „Guzika na szczęście”,. Wizyta zakończyła się pamiątkową sesją fotograficzną.


Opracowała: Ewa Dryka


 
2018.10.19 - "Nowości w salach 5-cio i 6-ciolatków"

W grupach "Biedronek" i "Smerfów" pojawiły się nowe klocki C-L-I-C-S, które sprawiły dzieciom wielką radość. Przedszkolaki od razu wykazały się pomysłowością i kreatywnością tworząc przeróżne, skomplikowane budowle. Starszaki mają też nowe kosze na klocki i drobne zabawki (stare były już nieco sfatygowane). Rzeczy te zostały zakupione z pieniędzy Rady Rodziców.


Opracowała: Bernadeta Kozik


 
2018.10.10 - Udział 5 i 6-latków w akcji edukacyjnej ,,Remiza jagodajna – oazą bioróżnorodności PDF Drukuj Email

We wtorek 10 października dzieci z grup 5, 6-latków uczestniczyły w akcji edukacyjnej ,,Remiza jagodajna – oazą bioróżnorodności” organizowanej przez Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, co to jest ,,remiza jagodajna”, czyli grupom kwitnących i owocujących krzewów. To maleńkie oazy życia dla zwierząt i roślin w świecie zdominowanym przez człowieka.

Poznały również różne gatunki kwitnących i owocujących krzewów, uczyły się je rozpoznawać, obserwowały ich naturalny wygląd, dowiedziały się, jakie warunki potrzebne są do ich rozwoju.

Przedszkolaki miały okazję praktycznie wziąć udział w tworzeniu ,,remizy” - sadziły krzewy ze swoimi paniami. Wśród posadzonych krzewów umieszczony został domek dla owadów, który zapewni schronienie licznym, pożytecznym owadom.

Dzięki udziałowi w akcji nasze przedszkole otrzymało od Regionalnego Centrum Natura 2000 wiele gatunków krzewów. Na terenie placu przedszkolnego powstanie ,,remiza jagodajna”, która stanie się nie tylko oazą dla wielu zwierząt, owadów i roślin, ale również ozdobi otoczenie naszego przedszkola. Otrzymaliśmy również , tablicę edukacyjną do użytku w placówce oraz tabliczkę informacyjną.

Bardzo dziękujemy p. Anecie i p. Januszowi za wzbogacenie wiedzy przyrodniczej dzieci oraz za przekazanie naszej placówce wielu krzewów.


Opracowały: Ewa Dryka, Bernadeta Kozik


 
2018.09.10 - MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

W roku szkolnym 2018/2019 przedszkole „Małego Artysty” uczestniczy w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.  Autorką projektu jest Aneta Konefał – Misiowa mama. Cele głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy z przedszkolami w Polsce i za granicą.

A cele szczegółowe to:

a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,

b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,

c) wprowadzenie dziecka w świat literatury,

d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,

e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,

f) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,

g) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,

h) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,

i) kształtowanie postaw patriotycznych dzieci,

j) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,

k) promocja przedszkola,

l) rozwijanie współpracy między nauczycielami.

Projekt, który nasze przedszkole realizuje  jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019.

Głównym bohaterem projektu jest Mały Miś, którego wybierają przedszkolaki a polega na realizacji 6 zadań: Mały Miś – czytające Przedszkolak, Mały Miś uczy samodzielności, 100-lecie niepodległości. Pokaż radość Przedszkolaku, Kulinarne warsztaty z Małym Misiem, Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu, Kuferek Kreatywności Małego Misia,  Misiowe aktywności sportowe.

Całe nasze przedszkole – dzieci, rodzice i nauczycielki - zostało „zmisiowane”.

Na relacje z realizacji poszczególnych zadań zapraszamy do poszczególnych grup.

Opracowała Agata Misiąg – główny koordynator projektu w przedszkolu „Małego Artysty”.


 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Losowe zdjęcia

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions