12/2018

2018.11.30 - ZABAWY ANDRZEJKOWE W GRUPIE SMERFY

30 Listopada w grupa „Smerfy” bawiła się w zabawy Andrzejkowe. Dzieci poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Na początku było  ciągnięcie kart z wróżbą na przyszły rok,zabawa "Kim zostanę w przyszłości?"- rozpoznawanie i nazywanie sylwet zawodów , „Andrzejkowe serce”z imieniem chłopca lub dziewczynki , „Moneta w studni” i „Pływające rurki”. Wróżbom towarzyszyła muzyka, kolorowe lampki oraz zapachy świeczek .Najbardziej podobała się zabawa z wróżbą na przyszły rok.Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.

Opracowała: Agnieszka Zbyradowska

2018.10.31 - Dzień Dyni w grupie „Smerfy”

Ach co to  był za dzień!. Pełen atrakcji. Smerfy tego dnia przyszły ubrane na pomarańczowo. Brały udział  w dyniowych zabawach takich jak (dyniowe kręgle,slalom dyniowy,skoki przez dynię, dynia górą, taniec z balonami). Smerfy brały aktywny udział w przygotowaniu babeczek dyniowych. Zapach ich unosił się w całym Przedszkolu. Była zabawa i nauka. Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu pt „Najciekawszy lampion lub stworek z dyni”. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za  zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność przy tworzeniu pracy. Dyniowe prace wyszły przepięknie i są ozdobą naszego Przedszkola. Każdy laureat konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

Opracowała: Agnieszka Zbyradowska

2018.10.25 - "Dzień Kundelka"

25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Z tej okazji przedszkolaki przyniosły swoje ulubione maskotki – pieski. Każdy zaprezentował swojego pluszaka prowadząc go na smyczy. Oglądaliśmy również zdjęcia różnych piesków, były zagadki, piosenki o kundelkach. Przedszkolaki wysłuchały bajki edukacyjnej „Smutasek”. Nawiązując do treści bajki wszystkie zgodnie stwierdziły, że pies to żywa istota, a nie zabawka, którą można oddać do schroniska, gdy się znudzi. Potem przyszedł czas na rysowanie swoich piesków – maskotek. Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa z bohaterami dnia.

„Razem ze mną kundel bury
penetruje wszystkie dziury.
Kundel bury, kundel bury, kundel bury
FAJNY PIES”.

Opracowała: Bernadeta Kozik

2018.10.24 - Dzień "Pieczonego ziemniaka"

W październiku grupa „Smerfów” świętowała Dzień „Pieczonego ziemniaka”. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność i możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od lekcji ciszy oraz wysłuchania krótkiej bajki o ziemniaku, następnie były zagadki i zabawy muzyczne. Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą na temat potraw wykonywanych z ziemniaków ochoczo je wymieniając.

Wiele radości sprawiło starszakom tworzenie ziemniaczanych stworków. „Ziemniaki – cudaki” wyszły cudne. Po obiedzie „Smerfy” wspólnie z Paniami przystąpiły do przygotowywania pieczonych kartofelków. Najpierw je umyliśmy, osuszyli papierowym ręcznikiem, a następnie posypaliśmy aromatycznymi przyprawami i skropiliśmy je olejem. Ziemniaczki ułożone na blaszkach Pani Iwonka zaniosła do kuchni, aby się upiekły. Po południu przedszkolaki bawiły się wspólnie z zaproszonymi Rodzicami, odgadywali hasło dnia (ZIEMNIAK) przy okazji utrwalając znajomość: cyfr, liter (samogłosek, spółgłosek) umiejętnie dzielili słowo na sylaby. Mamy „sadziły” ziemniaki, a dzieci je „wykopywały” łopatkami. Przedszkolaki nauczyły swoich Rodziców tańca „Do góry i na dół”. Wspólnie wykonany wyszedł rewelacyjnie. Zwieńczeniem zajęć była degustacja pieczonych ziemniaków. Mniam!

Opracowała: Bernadeta Kozik

2018.10.24 - Zajęcia otwarte „Przygotowanie do nauki czytania” w grupie „Smerfy”

24 października grupa dzieci 6-letnich wzięła udział w zajęciach otwartych dla Rodziców .

Celem tych zajęć było:

• doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej oraz orientacji przestrzennej,
  • wyrabianie pamięci słuchowej,
  • rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Opracowała: Agnieszka Zbyradowska

2018.10.04 - Międzynarodowy Dzień Zwierząt w grupie „Smerfy”

4 października „Smerfy” obchodziły Dzień Zwierząt który miały uświadomić im, że zwierzęta, które z nami mieszkają i są obok nas, również mają swoje prawa. Dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Na zakończenie zajęć każdy „Smerf” wykonał jesiennego jeżyka.

2018.09.21 - SPOTKANIE „ BIEDRONEK” I „SMERFÓW” Z POLICJANTEM

„Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.
Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.
Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,
Zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.
Czuwa żeby się komuś coś złego nie stało.
Z daleka już widzimy, jego czapkę białą.

Policjant – uśmiecha się do dzieci, ręką do nich kiwa.
Pogrozi nieraz palcem – i tak czasem bywa.”

W piątkowe przedpołudnie, do naszego przedszkola, zawitał aspirant Stanisław Ciba z Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii w Miejskiej Komendzie Policji  w Tarnobrzegu na zaproszenie nauczycielki Agnieszki Zdyradowskiej.

Nasze przedszkole od wielu lat współpracuje z miejską policją a w grupach 5- i 6-latków  realizujemy program profilaktyki bezpieczeństwa „Bezpieczny przedszkolak”.

Pan policjant zaprezentował przedszkolakom stroju policjanta, utrwalił z dziećmi numery alarmowe, zasady przechodzenia przez jezdnię, odpowiedział na wiele pytań przedszkolaków. Dzieci obejrzały film, który opowiadał, jak powinny zachować się dzieci, kiedy spotkają obcą im osobę.

Na zakończenie spotkania pan policjant z Misiem Radusiem przeczytali przedszkolakom książeczkę Jerzego Ławickiego „Uważaj! Uważaj!”.  Dzieci poznały zabawne przygody włóczkowej kozy Domiceli i jej przyjaciół Żyrafy Klementyny i Słonia Pankracego i zasady ruchu drogowego.

Opracowała: Agata Misiąg

2018.09.28 - SMERFOWE JESIENNE ŚLIMAKI"- USPRAWNIANIE MOTORYKI MAŁEJ RĄK