Kalendarz

5/2019
M T W T F S S
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
 


Designed by:

2018.04.20 - Spotkanie z zespołem ,,Grębowianek"

W piątek 20 kwietnia 2018r.  odwiedziły dzieci w przedszkolu panie z zespołu ,,Grębowianki" z Grębowa w ramach projektu edukacyjnego ,,Z Lasowiaczką przez Tarnobrzeg". Celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat regionu, z którego pochodzą, ukazanie jego piękna, wyjątkowości i dorobku kulturalnego. Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu.

Grębowianki  przyjechały w strojach lasowiackich, przedstawiły z jakich elementów, kolorów składa się ich strój oraz jak dawniej wytwarzano ubiór z lnu. Strój lasowiacki  wyróżnia się osobliwością na tle innych regionów. Zwraca uwagę bogate zdobnictwo – czerwone i czarne wyszycia, misternie kładzione na białe koszule, fartuchy i spódnice lasowiackich kobiet. Strój kobiecy podkreślała lniana, wiązana nad czołem w charakterystyczny supeł chusta, a od święta sznur korali. Mężczyźni zwykle nosili lniane portki i koszule, także płótnianki.

Grębowianki śpiewały pieśni gwarą lasowiacką, które odnosiły się do różnych obrzędów. Były to: ,,Za siołą zieloną". ,,Posioł len tatuleńko", ,,Polka z Kosturemy", ,,O pastuszku", ,,O koniku". Opowiedziały ,,Legendę Lasowiacką na Piotra i Pawła węże wychodzą". Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały zaproszonych gości, a na zakończenie wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia.


Opracowała: Ewa Dryka


 

Losowe zdjęcia

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions