8/2018

2017.10.30 - Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

30 października 2017r. dzieci 5 i 6-letnie wraz ze swoimi nauczycielkami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

Celem wycieczki było zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych.

Podczas trwania wycieczki dzieci miały okazję przyjrzeć się długim, szklanym rurkom, z których wydmuchują się kule różnej wielkości.

W muzeum przedszkolaki oglądały setki niepowtarzalnych ozdób choinkowych z całego świata w stylu amerykańskim, ale także wiktoriańskim, francuskimi norweskim. Jest też tajemniczy halloweenowy zakątek...

Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione.

W dalszym etapie wycieczki bombki dostają się do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod dużym wrażeniem.

Przedszkolaki uczestniczyły również w warsztatach, gdzie samodzielnie ozdabiały banieczkę, którą zabierały ze sobą do domu. Przedszkolaki zostały poruszone kolorystyką i różnorodnością kolorowych baniek. Po zwiedzeniu muzeum, które jest jednocześnie fabryką, każde z dzieci otrzymało bombkę choinkową z własnym imieniem.