Kalendarz

4/2019
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
 


Designed by:

Aktualności 2018


2019.03.26 - SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

Zadanie nr 3 – Zorganizowanie spotkania z przedstawicielami rzadko spotykanych zawodów   - Wykonane!


"Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia.

Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania.

Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka..."

autor: Karol Darwin


We wtorkowe przedpołudnie 26 marca 2019 r.  roku nauczycielka Agata Misiąg zaprosiła „Żabki”, „Słoneczka”, „Biedronki” i „Smerfy” na spotkanie ze swoim tatą, Wacławem Rawskim, który z zamiłowania jest pszczelarzem.

Od samego rana „Biedronki” pięciolatki przygotowywały się do tego wydarzenia. Wykonały razem z nauczycielką Ewą Dryką, z rolek po popierze toaletowym pszczółkę, bohaterkę filmu „Pszczółka Maja”, dowiedziały się jak ważną rolę w życiu ludzi, odgrywają pszczoły.

Pan Wacław zapoznał dzieci z budową pszczoły i jak owad widzi otaczający świat, jakie zasady panują w pszczelim roju, kto stoi na czele rodziny i jakie zadania mają do wykonania robotnice. Swoje opowieści o pszczołach Pan Wacław poparł zdjęciami z prezentacji, która przygotowała pani Agata.


Potem Pan Wacław opowiedział o tym, jak zbudowany jest ul, co się do niego wkłada, jakimi narzędziami się posługuje by wydobyć słodki miód  z plastrów miodu.  Pan Wacław opowiedział również o tym jak należy się zachować, gdy zbliży się do dzieci pszczoła; nie uciekać i nie wykonywać szybkich ruchów, bo owad będzie myślał, że to my chcemy go zaatakować.

 

 

Wszystkie dzieci mogły posmakować miodu prosto z pszczelego plastra, przymierzyć kapelusze ochronne, zaglądnąć do ula, podmuchać podkurzaczem, powąchać kit pszczeli, dotknąć ramek czerwiem  a przede wszystkim skosztować słodkiego miodu. Na podwieczorek dzieci samodzielnie lub z pomocą pań z apetytem zajadały słodki miód.

Wszystkim przedszkolakom miód bardzo smakował!!!

Opracowała: Agata Misiąg


 
2019.03.27 - „BOHATERZY Z SĄSIEDZTWA” U MAŁYCH ARTYSTÓW

Tematem przewodnim w marcu w Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” było „Tu moje miejsce, tu mój dom”

 

Zadanie nr 4 – Zorganizowanie wystawy – „Bohaterzy z sąsiedztwa” ( wyjątkowe osobowości, które rozsławiły miejscowość lub region)  - Wykonane!

Kustoszem wystawy „Bohaterzy z sąsiedztwa” była nauczycielka Anna Dziewit wraz ze swoimi dziećmi z grupy. „Żabki” zaprosiły pozostałe grupy przedszkolne na wernisaż. Przedszkolaki poznały wybitne postaci , które urodziły się lub mieszkały w Tarnobrzegu.

Bajkopisarza znanego wszystkim dzieciom w Polsce, autor wierszy dla dzieci a zwłaszcza bajki „Chory Kotek”, Stanisława Jachowicza.

Majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, „cichociemnego”, dowódcę oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN, harcerza, „żołnierza wyklętego”.

Roberta Korzeniowskiego - czterokrotnego mistrza olimpijskiego , trzykrotnego mistrza świata i dwukrotnego mistrz Europy, byłego rekordzistę świata w chodzie sportowym, który jest najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego.

Andrzeja Mleczki -   rysownika, satyryka i scenografa, znanego  przede wszystkim jako autora publikowanych w prasie rysunków satyrycznych.

 


Po wysłuchaniu historii ich życia odbyło się czytanie bajek Stanisława Jachowicza w grupach młodszych  a grupy starsze zapaliły znicz pod pomnikiem majora Hieronima Dekutowskiego.


Wystawa „Bohaterzy z sąsiedztwa” cieszyła  się również dużą popularnością wśród naszych rodziców.

Opracowała: Agata Misiąg


 
2019.03.29 - Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Plastycznego pt. ,,Przyjaciel z podwórka"

29 marca 2019odbył się - Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Plastycznego ,,Przyjaciel z podwórka" w Przedszkolu Nr 2  w Tarnobrzegu.

To już VIII finał konkursu literacko plastycznego, który organizowany jest przez nasze przedszkole. Tematem tegorocznego konkursu była bajka pt. ,,Przyjaciel z podwórka". Do tej pory konkurs przeznaczony był tylko dla tarnobrzeskich przedszkoli. W tym roku poszerzyliśmy jego zasięg i skierowany został do przedszkoli z całej Polski. Konkurs został zorganizowany pod patronatem medialnym ,,Bliżej Przedszkola".

Zadaniem konkursowym było dokończenie wiersza i zilustrowanie go w postaci książeczki.

Celem konkursu było inspirowanie dzieci w wieku przedszkolnym do pracy twórczej, pokazanie zdolności literackich i plastycznych. Pobudzanie  wyobraźni,  kreatywności i fantazji w odniesieniu do zadanego tematu. Założeniem konkursu jest również pogłębianie wartości patriotycznych, postawy koleżeństwa i przyjaźni.

Do konkursu zgłoszono 12 książeczek z 9 przedszkoli. Przy ocenie książeczek komisja konkursowa brała pod uwagę takie kryteria jak: walory literackie, artystyczne, estetyczną jakość książeczek, innowacyjność pracy oraz zaangażowanie dzieci.

Komisja konkursowa przyznała:

I miejsce

,, Przyjaciel z podwórka''- Przedszkole  Samorządowe Wiśniowa 312 woj. małopolskie, Oliwka Sambor,  6-lat

II miejsce

,, Przyjaciel z podwórka''  - Publiczne Przedszkole Nr 4 w Prudniku, ,,Żabki" , 6-latki

III miejsce

,, Przyjaciel z podwórka''  - Przedszkole Nr 13 w Tarnobrzegu, ,,Biedronki", 6 -latki

Jury przyznało również wyróżnienia dla:

,,Przyjaciel z podwórka''  -  Przedszkole ,,Tęczowa wyspa" PP Nr 30 Włocławek, Zuzanna Luczkowska,   4 -latki

,,Mój Ciapek - przyjaciel z podwórka''- Przedszkole  Publiczne Nr 25 Włocławek , Amelka Kaniewska,  6 -latki

,,O przyjaźni''- Przedszkole Nr 149,,Tęczowa polanka" Wrocław, Alicja Prokop,  6 -latki

,,Przyjaciel z podwórka''  - Przedszkole im ,,Jasia i Małgosi" w   Kluczach,  Robert Rychliński, 5 -latki

,,Czy pamiętasz?''- Przedszkole  Miejskie Nr 10 w Chełmie, Karol Chomko,  6 -latki

Nasze Przedszkole Nr 2, także wykonało książeczki, za które otrzymają dyplomy i upominki za udział w konkursie są to:

,, Przyjaciel z podwórka''  ''- 3 -latki, ,,Żabki"

,, Przyjaciel z podwórka''  ''- 4 -latki, ,,Słoneczka"

,, Przyjaciel z podwórka''  ''- 5 -latki, ,,Biedronki"

,, Przyjaciel z podwórka''  ''- 6 -latki, ,,Smerfy"

W tym roku  Rada Rodziców z naszego przedszkola przyznała specjalną nagrodę dla grupy 5-latków ,,Biedronek" za udział  w konkursie.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor  Alicja Gil, która powitała zebranych gości- małych autorów książeczek z ich nauczycielkami, dyrektorów oraz przedstawicieli Rady Rodziców Przedszkola Nr 2 - Panią Magdalenę Drabik i Aldonę Czech.

Dla miłych gości dzieci sześcioletnie przygotowały przedstawienie artystyczne.

Po występach przedszkolaków  Pani dyrektor Alicja Gil, Ewa Dryka i Bernadeta Kozik wręczyły nagrody i dyplomy. Na zakończenie spotkania  Pani Aldon Czech  przeczytała wszystkim zgromadzonym dzieciom nagrodzoną książeczkę przez Radę Rodziców pt. ,, Przyjaciel z podwórka'' z grupy 5 -laków.

Prace nadesłane na konkurs można było przeczytać i oglądać na wystawie zorganizowanej w przedszkolu.

Dyplomy i nagrody rzeczowe dla laureatów prac zostaną wysłane pocztą.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłowych prac. Serdecznie dziękujemy dzieciom i nauczycielom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie prac konkursowych.

Koordynatorki konkursu:

Ewa Dryka

Bernadeta Kozik

Agnieszka Radkowska

Opracowała: Ewa Dryka


 
2019.03.12 - A ja kocham moje miasto " - miasto Tarnobrzeg- Międzynarodowy Projektu Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” – II edycja
Zadanie nr 9  – narysowanie największej laurki dla miasta – kredą na asfalcie, placu- w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” – II edycja WYKONANE !

Zadania marcowe w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” – II edycja wykonywane są pod hasłem „Tu moje miejsce, tu mój dom”. Jakże więc nie pamiętać o Naszym kochanym Tarnobrzegu i nie zrobić dla niego laurki?!

W tym tygodniu dzieci z  grupy 4- latków „Słoneczka”, 5- latków „Biedronki” oraz 6- latków „Smerfy” namalowały na placu przedszkolnym piękną kolorową laurkę dla naszego miasta. Miasto-Tarnobrzeg- to nie tylko obszar gdzie są budynki, place, to przede wszystkim ludzie którzy tworzą magiczną atmosferę. Dzięki tym ludziom-ich pasjom, kreatywności, przyjaźni- czujemy się tu dobrze.

Niech ta laurka będzie podziękowanie dla wszystkich, którzy tu żyją i na co dzień dbają o nasze miasto. To życzenia dla nas Wszystkich tu mieszkających na pomyślną przyszłość, bo płyną z tych najmniejszych i najszczerszych serc- serc dzieci.


Radość i zaangażowanie przedszkolaków podczas pracy nad laurką- BEZCENNE

 
2019.03 - PROJEKT EDUKACYJNY „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” - II EDYCJA

„Mali Artyści” od marca do czerwca wezmą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. Jest to jego II edycja. W poszczególnych miesiącach będziemy realizować zadania związane z tematami:

 • marzec - „ Tu moje miejsce, tu mój dom”,
 • kwiecień - „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” Mikołaj Rej,
 • maj - „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest  i czerwień”  Cz. Janczarski oraz  „Najważniejsza w życiu jest Rodzina. Wszystko, co najważniejsze w Rodzinie się zaczyna”
 • czerwiec - „Wszystkie dzieci nasze są”.

Honorowy patronat nad Projektem objęli:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego

Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola

Telewizja Aleksandrowski Kurier

Zespół ludowy Rokiczanka

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska –nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim

Cele:

 • kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej
 • rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi
 • poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca)
 • budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, miejscowość
 • przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu)
 • uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną
 • poznanie legend i baśni polskich

 • dostrzeganie piękna i wartości sztuki oraz dorobku polskiej nauki i kultury
 • okazywanie szacunku członkom rodziny, osobom z bliskiego otoczenia; poprawne, pozytywnie nacechowane relacje z drugim człowiekiem
 • kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw - znajomości swojej wartości jako człowieka i jako jednostka "wiem kim jestem"
 • kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji
 • rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, poszanowania dla ludzkich wyborów, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy innym

Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową

i kierunkiem polityki oświatowej MEN

Zrealizowane zadania w danym miesiącu będą udostępnione na Grupie Projektowej „Piękna Nasza Polska Cała” na Facebooku. Już niedługo pierwsze relacje ze zrealizowanych zadań.

Koordynator projektu Agata Misiąg


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4

Losowe zdjęcia

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions