4/2019

2019.02.27 - 5-latki robią pyszny krem czekoladowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez przedszkole2
niedziela, 03 marca 2019 16:50

27 lutego 2019 r. dzieci 5-letnie uczestniczyły w mobilnych warsztatach kulinarnych ,,Zabawa w gotowanie ". Głównym celem  wspólnej zabawy w gotowanie, było promowanie zdrowego trybu życia wśród najmłodszych. Ponadto dzieci mogły odkrywać nowe smaki produktów, których do tej pory nie miały okazji jadać. Dzieci otrzymały fartuszki i pełne ciekawości zabrały się do przygotowania zdrowego i pysznego kremu czekoladowego bez dodatku cukru, który można przygotować w domu. Dowiedziały się, co jest potrzebne aby ją przygotować, a były to:

- kakao gorzkie,

- mleko kokosowe,

- orzechy laskowe,

- daktyle.

Przedszkolaki miały także okazję spróbować różne rodzaje orzechów takich jak: migdały, pistacje, orzechy nerkowca, orzechy ziemne i orzechy makadamia. Na koniec odbyła się degustacja pysznego kremu z dużą ilością dokładek.

2019.01.26 - Placek "Lesny mech" -pyszna propozycja dla tych, którzy lubią słodkości

Placek „Leśny mech”

Składniki

Na ciasto:

• 450 g mrożonego szpinaku, najlepiej rozdrobnionego
  • 3 jaja
  • 1 1/3 szklanki cukru
  • 1 i 1/3 szklanki oleju
  • 2 szklanki mąki krupczatki
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 cukier wanilinowy

Wykonanie:

Jajka zmiksować z cukrem i cukrem waniliowym. Wlewać powoli olej. Wymieszać. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodać szpinak i sok z ½ cytryny. Upiec. W temp 180 stopni. Po wystudzeniu „ściąć” wierzch ciasta i rozkruszyć w misce.

Masa:

• 1 opakowanie serka mascarpone
  • 300 ml śmietanki 30%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • Galaretka agrestowa  rozpuszczona w ¾ szklanki wody

Wykonanie:

Ubić schłodzoną śmietankę 30 % , pod koniec ubijania dodać cukier puder. Dodać serek mascarpone. Wymieszać. Na koniec dodać tężejącą galaretkę. Na ciasto wyłożyć masę, posypać okruszkami ciasta. Udekrować wierzch np.: owocem granatu. Schłodzić.

Smacznego!

2018.11.09 - Babeczka Niepodległościowa w grupie Smerfy

W tym tygodniu „Smerfy” realizowały tematykę dotycząca rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poznały nasze trzy symbole narodowe: godło, flaga i hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Został odśpiewany hymn Polski. Na zakończenie wzięły aktywny udział w pieczeniu przepysznych babeczek których motywem przewodnim były kolory naszej flagi( biały i czerwony). Mieszały składniki i  nakładały do foremek. Bardzo dziękuję w imieniu dzieci i swoim Pani Marysi i  Pani Kasi naszym kucharkom za pomoc przy babeczkach. Przepis znajdą Państwo w naszym kąciku kulinarnym.

Babeczka Niepodległościowa

Masa sucha: 2,5 szklanki mąki, niecała szklanka cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa mokra: 2 jajka, 1 szklanka jogurtu naturalnego, niecała szklanka oleju.

Białka ubijamy z cukrem. Dodajemy żółtka. Następnie , mąka, olej, proszek do pieczenia i jogurt naturalny.

Mieszkamy delikatnie składniki ze sobą do uzyskania jednolitej masy. Ciasto wkładać do foremek . Piec ok. 20-30 minut temp 160 stopni. Mają być wilgotne. Do ciasta można dodać owoce, czekoladę i wiórka kokosowe.

Smacznego!!!

2018.10.31 - Zajęcia Kulinarne " Babeczki dyniowe" w grupie Smerfy

Ach co to  był za dzień!. Pełen atrakcji. Smerfy tego dnia przyszły ubrane na pomarańczowo. Brały udział  w dyniowych zabawach.Pomagały w przygotowaniach babeczek dyniowych.Smerfy z zainteresowaniem śledziły to jakie składniki były potrzebne do wykonania babeczek.Rozpoznawały produkty i narzędzia kuilnarne.Zapach ich unosił się w całym Przedszkolu. Była zabawa i nauka. Bardzo dziękujemy za pomoc naszej Pani Marysi z kuchni.

Babeczki Dyniowe

Składniki

• 2 szklanki dyni startej na jarzynowej tarce
  • 1 szklanka cukru
  • 3 jajka
  • 3 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 cukier waniliowy
  • 3 szklanki mąki
  • 1 szklanka oleju

Przygotowanie krok po kroku:

• Jajka ubijamy z cukrem, dodajemy olej, mąkę, cukier waniliowy, sodę i cynamon.
  • Wszystkie składniki mieszamy mikserem, a na końcu dodajemy dynię i delikatnie mieszamy całość łyżką.
  • Wlewamy gotowe ciasto do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej mąką, a następnie wkładamy do średnio nagrzanego piekarnika (około 180 st. C) i pieczemy 50 minut.
  • Po przestudzeniu wyjmujemy z foremki i posypujemy cukrem pudrem.
  • Ciasto z dyni można też posypać ulubionymi orzechami.

2018.10.18 - 4- latki pieką chleb

W tym tygodniu "Słoneczka" dowiedziały się między innymi w jaki sposób powstaje chleb słuchając historyjki obrazkowej pt. „Od ziarenka do bochenka.” Poznały etapy pracy nad wytwarzaniem chleba oraz uświadomiły sobie, że chleb jest produktem ciężkiej pracy wielu ludzi. W czwartek dzieci wraz z panią wyrabiały ciasto i w przedszkolnej kuchni piekły chleb.

A teraz zdradzamy sekretny przepis na:

"Słoneczkowy chlebek"

Składniki:

(na dwa chlebki)
1 kg mąki pszennej do wypieku domowego chleba
25-30 g drożdży
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
3,5 szklanki przegotowanej ciepłej wody
dowolne dodatki

Wykonanie:

1. W wykonaniu powinni uczestniczyć: 1 dorosła osoba, co najmniej 14 małych pomocników !!! Wtedy wychodzi najlepszy chlebek ...w innym wypadku odpowiedzialności za nieudany wypiek nie ponosimy !!!!

2. Drożdże rozpuścić w połowie szklanki wody. Domiski wsypać mąkę, wlać wodę, wsypać cukier, sól,  roztwór drożdży, dodatki. Wyrobić ręką do połączenia się składników, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę. Następnie ciasto odpowietrzyć i przełożyć do blaszek. Przykryć je ściereczką i odstawić jeszcze na godzinę lub trochę więcej.

3. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 210*C i piec około 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 180*C i piec jeszcze około godziny.

SMACZNEGO !!

Chleb wraz z domowym dżemem jabłkowym smakował wybornie, nawet Naszemu misiowi Milusiowi !

Opracowała: Agnieszka Radkowska

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>