6/2019

4 jaja

szczypta soli

Przygotowanie:

Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Stopniowo dodać mąkę i olej.  Dodać marchewkę (jeśli jest zbyt soczysta, odcisnąć troszkę soku), sodę, proszek do pieczenia, cynamon, sól. Ubijać jeszcze przez chwilkę. Ciasto wlać do papierowych muffinkowych foremek. Piec ok. 40 min w temp. 180 stopni. Po upieczeniu polać polewą czekoladową, posypać kolorową posypką i gotowe. Smacznego!

Opracowała: Bernadeta Kozik

2019.05.29 - "Babeczki na Dzień Dziecka"
W dniu, kiedy odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka, Pani Kasia (szefowa kuchni) przygotowała dla naszych przedszkolaków na podwieczorek pyszne babeczki. Upiekła w kuchni kruche spody, wypełniając je bitą śmietaną połączoną z waniliowym serkiem homogenizowanym. Na wierzchu każdej babeczki znalazła się soczysta truskawka i starta mleczna czekolada. Dzieci jadły, aż uszy im się trzęsły, oczka śmiały, a buzie były "słodko" umorusane. Mniam!

Opracowała: Bernadeta Kozik

2019.02.27 - 5-latki robią pyszny krem czekoladowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez przedszkole2
niedziela, 03 marca 2019 16:50

27 lutego 2019 r. dzieci 5-letnie uczestniczyły w mobilnych warsztatach kulinarnych ,,Zabawa w gotowanie ". Głównym celem  wspólnej zabawy w gotowanie, było promowanie zdrowego trybu życia wśród najmłodszych. Ponadto dzieci mogły odkrywać nowe smaki produktów, których do tej pory nie miały okazji jadać. Dzieci otrzymały fartuszki i pełne ciekawości zabrały się do przygotowania zdrowego i pysznego kremu czekoladowego bez dodatku cukru, który można przygotować w domu. Dowiedziały się, co jest potrzebne aby ją przygotować, a były to:

- kakao gorzkie,

- mleko kokosowe,

- orzechy laskowe,

- daktyle.

Przedszkolaki miały także okazję spróbować różne rodzaje orzechów takich jak: migdały, pistacje, orzechy nerkowca, orzechy ziemne i orzechy makadamia. Na koniec odbyła się degustacja pysznego kremu z dużą ilością dokładek.

2019.01.26 - Placek "Lesny mech" -pyszna propozycja dla tych, którzy lubią słodkości

Placek „Leśny mech”

Składniki

Na ciasto:

• 450 g mrożonego szpinaku, najlepiej rozdrobnionego
  • 3 jaja
  • 1 1/3 szklanki cukru
  • 1 i 1/3 szklanki oleju
  • 2 szklanki mąki krupczatki
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 cukier wanilinowy

Wykonanie:

Jajka zmiksować z cukrem i cukrem waniliowym. Wlewać powoli olej. Wymieszać. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodać szpinak i sok z ½ cytryny. Upiec. W temp 180 stopni. Po wystudzeniu „ściąć” wierzch ciasta i rozkruszyć w misce.

Masa:

• 1 opakowanie serka mascarpone
  • 300 ml śmietanki 30%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • Galaretka agrestowa  rozpuszczona w ¾ szklanki wody

Wykonanie:

Ubić schłodzoną śmietankę 30 % , pod koniec ubijania dodać cukier puder. Dodać serek mascarpone. Wymieszać. Na koniec dodać tężejącą galaretkę. Na ciasto wyłożyć masę, posypać okruszkami ciasta. Udekrować wierzch np.: owocem granatu. Schłodzić.

Smacznego!

Opracowała: Agnieszka Zbyradowska

2018.11.09 - Babeczka Niepodległościowa w grupie Smerfy

W tym tygodniu „Smerfy” realizowały tematykę dotycząca rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poznały nasze trzy symbole narodowe: godło, flaga i hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Został odśpiewany hymn Polski. Na zakończenie wzięły aktywny udział w pieczeniu przepysznych babeczek których motywem przewodnim były kolory naszej flagi( biały i czerwony). Mieszały składniki i  nakładały do foremek. Bardzo dziękuję w imieniu dzieci i swoim Pani Marysi i  Pani Kasi naszym kucharkom za pomoc przy babeczkach. Przepis znajdą Państwo w naszym kąciku kulinarnym.

Babeczka Niepodległościowa

Masa sucha: 2,5 szklanki mąki, niecała szklanka cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa mokra: 2 jajka, 1 szklanka jogurtu naturalnego, niecała szklanka oleju.

Białka ubijamy z cukrem. Dodajemy żółtka. Następnie , mąka, olej, proszek do pieczenia i jogurt naturalny.

Mieszkamy delikatnie składniki ze sobą do uzyskania jednolitej masy. Ciasto wkładać do foremek . Piec ok. 20-30 minut temp 160 stopni. Mają być wilgotne. Do ciasta można dodać owoce, czekoladę i wiórka kokosowe.

Smacznego!!!

Opracowała: Agnieszka Zbyradowska